Triumph Tracker 400
Hitta tekniska data, priser och recensioner.
&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Triumph Tracker 400 2026 Erfarenheter och expertutvärderingar
Clemo
Triumph Tracker 400 är helt klart den sportigaste modellen i den brittiska 400-serien. Den kombinerar enkel, beprövad teknik med en betydligt mer dynamisk körinriktning än sina systermodeller. Fokus ligger helt klart på smidighet, direkt återkoppling och en underhållande körupplevelse. Utrustning och lämplighet för långa sträckor kommer medvetet i bakgrunden här. Det gör den till förstahandsvalet för alla som söker en lätt, lättillgänglig A2-motorcykel med tydligt fokus på körglädje - utan några krav på prestandaexplosioner eller högteknologisk elektronik.
Viktig specifikation Triumph Tracker 400 2026
Motor och drivlina
| Håldiameter | 89 mm |
|---|---|
| Takt | 64 mm |
| Motoreffekt | 42 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Vridmoment | 37.5 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 7500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 12 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad, Antihopping, , |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 398 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Teknik | Stor kolv |
| Diameter | 43 mm |
| Slaglängd | 140 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Slaglängd | 130 mm |
| Justering | Förspänning |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Omkrets, Mittrör |
| Lutningsvinkel | 24.4 grad |
| Bihang | 107.6 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Teknik | radiell |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 230 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Antispinnsystem, |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 110 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 60 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2033 mm |
| Bredd | 857 mm |
| Höjd | 1050 mm |
| Hjulbas | 1371 mm |
| Säteshöjd | 805 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 173 kg |
| Bränsletankskapacitet | 13 l |
| Licensefterlevnad | A2 |
| Intervall | 361 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 84 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 3.6 l/100 km |
| Euro-norm | Euro 5+. |
| Underhållsintervall | 16000 km |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare, |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Triumph Tracker 400
Vanliga frågor däck Triumph Tracker 400
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd allroundmaskin för lätta motorcyklar
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Frågor och svar Triumph Tracker 400
- Vilket är aktuellt marknadspris för Triumph Tracker 400?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Triumph Tracker 400, tillverkningsår 2026, är 66 930 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Triumph Tracker 400 eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Tracker 400?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten dålig. Det finns få Triumph Tracker 400 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Triumph Tracker 400?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Triumph Tracker 400 efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses sällan på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Triumph Tracker 400 Bilder
Källa: 1000PS




























